Dosya sistemi RAW olarak değişmiş ya da bilgisayarınıza taktığınızda “Biçimlendirme gerekli” uyarısı aldığınız ve bir türlü biçimlendirme yapılamayan USB belleklerinizi çöpe atmayın. Size anlatacağım yazılımlarla yeniden çalıştırabileceksiniz.

İhtiyacımız olan 2 adet yazılım var. Bu yazılımları http://flashboot.ru adresinden temin edebilirsiniz.

ChipGenius
UMPTool (USB belleğinizin çipine uygun)

Öncelikle USB belleğimizin çip üreticisini ve modelini bulmamız gerekiyor. Herhangi bir karışıklığa sebep olmamak için bilgisayarımıza başka bir USB bellek takılı olmamasına dikkat edin.

Sorunlu USB belleğimizi bilgisayarımıza takıp Chipgenius programını çalıştırıyoruz. Windows 7 çalıştırıyorsanız programı yönetici olarak çalıştırdığınızdan emin olun. Kısa bir taramadan sonra bilgisayarımıza takılı USB aygıtları listeleniyor. USB belleğimize ait olan sürücü USB Yığın Depolama Aygıtı adı altında görüntülenecek. Üzerine tıkladığımızda çip üreticisini (Chip Vendor) ve modelini (Chip Part-Number) görebileceğiz.

Chip Part-Number kısmında yazılı olan model numarasını “Tools on web” kısmındaki web adresini açarak arattırıyoruz. Bu şekilde USB belleğimize uygun UMPTool programını buluyoruz. Eğer herhangi bir sonuca ulaşamazsanız internet üzerinde arama yaparak çipinize uygun programı bulabilirsiniz.

UMPTool programını çalıştırdığınızda USB belleğiniz görüntülenecektir. Diğer ayarlara dokunmadan sadece USB belleğinizin sıra numarasına tıkladığınızda düzeltme işlemi başlayacak ve tamamlandığında belleğinizi normal olarak kullanabileceksiniz.

Geçmiş olsun 🙂