Bilgisayarınıza bağlı USB harddiskiniz elektrik kesilmesi ya da kullanımda iken aldığı bir darbe neticesinde aniden erişilemez duruma gelebilir. Böyle bir durumda diski tekrar kullanabilmeniz için yapmanız gerekenler aşağıda sıralanmış, bizzat tarafımdan tecrübe edilmiştir.

– Harddiski bir kaç defa söküp takın. Bazen bilgisayar tanıyabiliyor. Bu durumda hemen yedekleyin. Format atın ve yedekteki bilgilerinizi tekrar yükleyin.

– Bilgisayar harddiskin içeriğini göstermiyor ise komut satırını açın. (Başlat – Çalıştır – cmd yazıp enter tuşuna basın) Komut satırı penceresi açılınca aşağıdaki komutu yazıp enter tuşuna basın. Burada x, USB hardiskinizin sürücü adıdır.

chkdsk /r x:

– Yukarıdaki komut işe yaramazsa cd üzerinde çalışan bir linux sürümü ile harddiskin içeriğini görmeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde tüm verilerinizi yedekleyebilirsiniz.

– Linux ile harddiskin içeriğini görüntüleyemezseniz son çare olarak veri kurtarma yazılımları ile verilerinizi kurtarabilirsiniz.

En başarılı olanları;
Active@ Partition Recovery ve EaseUS Data Recovery Wizard

Ben veri kurtarmada EaseUS kullandım. 100GB veriyi kurtarma ve yedekleme yaklaşık 2 saat sürdü. Sonuçta eksiksiz şekilde kurtardı.

Verilerinizi kurtardıktan sonra artık harddiskinizi biçimlendirmeniz gerekiyor. Bilgisayarım – Yönet – Disk Yönetimi menüsünü açarak biçimlendireceğiniz bölümü seçip sağ tıklayarak “Biçimlendir” demeniz yeterli. Burada tavsiyem “Hızlı biçimlendir” bölümünü işaretlemeyin. Sonuçta biçimlendirme işlemi biraz uzun sürecek ama daha sorunsuz bir işlem olacak.

Bu işlemlere hiç gerek duymamanız dileğiyle 🙂